close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
       
Investor and Businessman
For the local
For the tourist
Territorial local government
Presentation of the Gmina
Cultural Events
 
Nowoczesne ośrodki zdrowia w gminie Tczew

Nowoczesne ośrodki zdrowia w gminie Tczew

Niebawem wszystkie ośrodki zdrowia w gminie Tczew będą spełniać standardy europejskie. Firma Medical, świadcząca usługi medyczne na terenie gminy Tczew otrzymała dofinansowanie z UE na remont przychodni w Turzu.

ZOZ Medical jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, który funkcjonuje od 2000 roku. Placówka działa w oparciu o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, co sprawia, iż większość z oferowanych usług jest dla pacjentów bezpłatna. Podstawowym celem działalności jest zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W gminie Tczew funkcjonują trzy ośrodki zdrowia w Turzu, Swarożynie i Miłobądzu. Ponad siedem tysięcy mieszkańców korzysta z oferowanych przez Medical usług, takich jak: podstawowa opieka zdrowotna, świadczenia pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej, położnej środowiskowo-rodzinnej i pielęgniarki medycyny szkolnej oraz leczenie stomatologiczne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, rehabilitacja medyczna i transport sanitarny.

Wszystkie obiekty, w których znajdują się przychodnie są własnością Gminy. Rada Gminy Tczew podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w najem lokali użytkowych w trybie przetargu pisemnego ograniczonego z przeznaczeniem na cele podstawowej opieki zdrowotnej na czas określony piętnastu lat. Dzierżawca (Medical) zgodnie z umową zobowiązał się wykonywać drobne remonty w budynkach, natomiast większe prace modernizacyjne leżą po stronie gminy. 
 
Liczba pacjentów rośnie i aby zapewnić im godne warunki leczenia niezbędne są ciągłe udoskonalenia obiektów. W Swarożynie wyremontowano dach i wykonano drobne remonty. W Miłobądzu zamontowana została winda dla niepełnosprawnych. Z kolei w Turzu wymienione zostało ogrzewanie. Nie wspominając już o drobnych remontach malarskich.

- Staram się modernizować obiekty, aby zapewnić mieszkańcom opiekę medyczną w odpowiednich warunkach. Jednak ciągle brakuje środków w budżecie. Dlatego też, dołożyłem wszelkich starań, aby firmie Medical udało się pozyskać środki z UE. Dzięki dofinansowaniu obiekt w Turzu przejdzie generalną przebudowę, standard budynku wzrośnie, a tym samym warunki w jakich świadczone będą usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski

Firma Medical otrzymała dofinansowania na projekt "Przebudowa oraz doposażenie Ośrodka Zdrowia w miejscowości Turze celem poprawy dostępu i jakości podstawowych usług medycznych" w ramach konkursu 9.2.2 (Oś Priorytetowa 9 Lokalna infrastruktura społeczna i inicjatywy obywatelskie, Działanie 9.2. Lokalna infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013). Wniosek został złożony na początku 2010 r. W związku z wyczerpaniem wówczas dostępnej alokacji, oczekiwał na liście rezerwowej. Z początkiem roku przyznane zostało 85% kosztów kwalifikowanych, co daje kwotę 265 614,55 zł. 

Mieszkańcy korzystający z usług podstawowej opieki zdrowotnej w Turzu będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Przeprowadzenie takiego zakresu prac wymaga zamknięcia Ośrodka lub też przeniesienia udzielania świadczeń zdrowotnych do innego miejsca. Aby ten czas był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców, planuje się na okres remontu przenieść ośrodek do szkoły. Jednak na to musi być zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Sanepidu. Jeśli takiej zgody nie będzie ośrodek będzie musiał obsługiwać pacjentów w bardzo trudnych warunkach, podczas prac remontowych.

- Będzie to trudny czas dla osób korzystających z tego ośrodka, a także dla osób pracujących w nim, dlatego bardzo proszę mieszkańców o wyrozumiałość – mówi Wójt Gminy Tczew Roman Rezmerowski

W chwili obecnej firma Medical przygotowuje procedurę przetargową.
- Myślę, że jak wszystko pójdzie dobrze to na przełomie czerwca/ lipca br. rozpoczniemy prace – mówi Leokadia Rembiasz-Szenrok, Dyrektor ds.ekonomicznych.

Zgodnie z zawartą umową z Urzędem Marszałkowskim termin zakończenia projektu przewidziany jest na koniec czerwca 2013. Jednak same prace remontowe powinny zakończyć się w ciągu 3 miesięcy.

 

 

 
«« prev
print version send this link


Wednesday, 2 december 2015
Name-day party: Balbina, Paulina, Bibiana


  
online: 3
odwiedzin: 4926978
  
copyright 2006 - 2015 U.G. Tczew