Orszak Trzech Króli w Turzu

Dnia 6 stycznia 2017 r. Parafia Turze po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję Orszak Trzech Króli, organizowaną z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego. Akcja ma wymiar religijny i społeczny, przyczynia się do integracji lokalnych społeczności i zacieśnienia współpracy miedzy ludźmi, niesie też ze sobą pewne przesłanie, które w tym roku było zawarte w haśle „Pokój i Dobro”.

Organizacją Orszaku zajęli się koordynatorzy: Ks. Prob. Mirosław Przechowski oraz Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława. We współpracę zaangażowali się przedstawiciele społeczności parafialnej, którzy jako ludzie dobrej woli zajęli się różnymi przygotowaniami oraz prowadzeniem inscenizacji, śpiewów i poczęstunku, wśród nich dorośli, młodzież i dzieci z Koła Misyjnego Parafii, a także strażacy z Dalwina, Małżewa i Turza oraz sołtysi Małżewa i Turza. Nasze działania wsparła także Gmina Tczew.

Nasz Orszak rozpoczął się o 11.15 od Mszy Św. w Kościele Parafialnym w Turzu. Zgodnie z sugestią zawartą w zaproszeniach wielu wiernych przebrało się za pastuszków, aniołów, królów lub postacie historyczne. Każdy też otrzymał koronę jako obowiązkowe w tym dniu nakrycie głowy. Po zakończeniu liturgii wszyscy jej uczestnicy, śpiewając kolędy i wznosząc orszakowe zawołania, wyruszyli za przewodem gwiazdy do Stajenki Betlejemskiej. Centralnymi postaciami radosnego pochodu byli Trzej Królowie Kacper, Melchior i Baltazar, niosący ewangeliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. W role Królów wcielili się zacni parafianie Marek Stelmach, Grzegorz Krause i Zenon Jeżewski, którzy w symboliczny sposób reprezentowali trzy rejony naszej Parafii: zachodni, wschodni i południowy. Z powodu śnieżycy, która wystąpiła w dniach poprzedzających Święto Trzech Króli, nie udało się przygotować Stajenki w parku. Jednak w samo święto Orszak przemaszerował ulicami Turza przy wspaniałej zimowej pogodzie i w promieniach słońca, a inscenizacja królewskich pokłonów odbyła się przed Żłóbkiem znajdującym się w Kościele. Na zakończenie wszyscy uczestnicy posilali się żurkiem i piernikiem, rozmawiając i pijąc herbatę. Królowie ufundowali słodycze, którymi poczęstowali dzieci. Atrakcją tegorocznego Orszaku były sanie, którymi powoził Tomasz Kacprzak. Podczas przemarszu skorzystał z nich Ksiądz Proboszcz jako duchowy pasterz wspólnoty. Później odbywały się też przejażdżki, w których chętnie uczestniczyły dzieci. Ostatnim akcentem wydarzenia było podziękowanie wygłoszone przez Księdza Proboszcza wobec królów i wszystkich obecnych.